BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS

reede, 10. juuli 2015

Tuuleparkide planeerimiseks näeb uus planeerimisseadus ette täiesti uue otsustuskorra

SISEMINISTEERIUM
01.07.2015

Tänasest jõustub uus planeerimisseadus

Tänasest jõustub uus planeerimisseadus, mis aitab vältida planeeringu menetlusaja põhjendamatult pikaks venimist ja lihtsustab riiklikult oluliste ehitiste rajamist.

Kodaniku jaoks väheneb detailplaneeringute koostamise kohustus ja võrreldes kehtinud seadusega on sätestatud konkreetsed menetlustähtajad, mida kohalik omavalitsus peab järgima. Omavalitsus saab viivitada vaid väga põhjendatud juhtudel.

Siseministeeriumi planeeringute osakonna juhataja Katri-Liis Ennoki sõnul peab arvestama, et uue regulatsiooniga harjumine võtab aega. „Et üleminek uuele seadusele oleks võimalikult sujuv, oleme koos justiitsministeeriumiga viinud erinevates maakondades läbi teabepäevi, kus maavalitsuste ja kohalike omavalitsuste esindajad on oma küsimustele vastused saanud. Kindlasti plaanime teavitustööga jätkata,“ lisas Ennok. „Uue regulatsiooni peamine mõte on kaasa aidata kvaliteetsema ruumilise keskkonna loomisele, tehes seda kaasavalt, selgemalt ja mõistliku aja jooksul.“ Enne uue seaduse jõustumist algatatud planeeringud menetletakse lõpuni lähtudes seni kehtinud seaduse nõuetest
Uues seaduses on selgelt välja toodud planeerimispõhimõtted. Seadusesse on lisaks seni kehtinud planeerimispõhimõtetele lisatud elukeskkonna parendamise põhimõte. See tähendab, et planeeringuga tuleb luua eeldused kasutajasõbraliku ning turvalise elukeskkonna ja kogukondlikke väärtusi kandva ruumilise struktuuri olemasoluks ning säilitamiseks.
Uues seaduses säilitati kõik peamised planeeringute liigid: üleriigiline planeering, maakonnaplaneering, üldplaneering ja detailplaneering. Olulise muudatusena lihtsustub riiklikult oluliste ehitiste rajamine. Uus planeeringuliik - riigi eriplaneering võimaldab planeerida rahvusvahelise või suure riikliku huviga ehitisi riigi tasemel. See tähendab tegeleda oluliste näiteks energeetikat, riiklikku julgeolekut või maavarade kaevandamist valdkonda puudutava ehitisega kogu Eestit silmas pidades ning teha seda ühes menetluses. Riigi eriplaneeringu algatamise saab otsustada Vabariigi Valitsus.

PRESSITEADE
19. juuni 2015
Keskkonnaõiguse Keskus

Juristid selgitavad 1. juulist jõustuvat planeerimisseadust

1. juulist jõustuva uue planeerimisseaduse selgitamiseks uuendas SA Keskkonnaõiguse Keskus (KÕK) veebijuhist „Oska osaleda”. Lisaks kodanike abistamisele planeeringute menetluses osalemisel selgitatakse juhistes ka samaaegselt jõustuvaid muudatusi keskkonnamõju hindamise reeglites.

Täiesti uued on tekstid mis puudutavad riigi ja kohaliku omavalitsuse eriplaneeringuid. „Suurobjektide, nt kõrgepingeliinide, maanteede, tuuleparkide ja sadamate planeerimiseks näeb uus seadus ette täiesti uue otsustuskorra,” selgitab keskkonnajurist Siim Vahtrus. „Kuna tegemist on nii kohalike inimeste kui laiema avalikkuse jaoks oluliste otsustega, lisasime juhisesse selgitused, kuidas nende osas kaasa rääkida.”

Üleriigilise, maakonna-, üld- ja detailplaneeringutes kaasarääkimise võimalused on üldjoontes varasemaga sarnased, seetõttu on uuendatud juhises välja toodud vaid olulisemad muudatused. Samuti on juhises välja toodud avalikkuse osalemise seisukohalt olulisemad muudatused keskkonnamõju hindamise reeglites.

Lisaks muutunud seadustest tulenevatele täiendustele täiendasid KÕKi juristid osalusjuhiste tekste vastavalt üle Eesti viimase aasta jooksul toimunud osalusvõimalusi tutvustavatel infopäevadel kuuldule-nähtule. „Kohtumised kohalike kogukondadega andsid hea ülevaate sellest, millised küsimused inimestel keskkonnaasjades osaledes tegelikult tekivad,” leiab Siim Vahtrus. „Kuna soovime, et osalusjuhised aitaksid inimestel keerulistes menetlustes leida vastuseid just neid huvitavatele küsimustele, andsid kohtumised meile hindamatut tagasisidet.”

Veebijuhiste täiendamist ja infopäevade läbiviimist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus. Veebijuhised on leitavad siin: http://k6k.ee/oskaosaleda

0 comments: